K5 Kliment. Debussy. Franck

Komorní cyklus K
Koupit vstupenku

Místo konání

Barokní refektář Profesního domu MFF UK
Malostranské nám. 2/25, Praha 1

Cena

400| 300 Kč (senioři 65+) | 100 Kč (studenti a děti do 15 let)

Účinkují

David Danel
1. housle
Roman Hranička
2. housle
Ondřej Martinovský
viola
Balázs Adorján
violoncello

FAMA QUARTET

Host: Bethany Danel Brooksklavír

Program

Henri Kliment
Shades (Stíny)
Claude Debussy
Smyčcový kvartet g moll op. 10
César Franck
Klavírní kvintet f moll

V době, kdy César Franck napsal svůj Klavírní kvintet f moll, byl již uznávaným skladatelem, údajně zamilovaným do jedné ze svých studentek, což by vysvětlovalo mimořádnou expresivitu díla. Nadia Boulanger o něm údajně prohlásila, že obsahuje více značek ppp a fff než kterákoli jiná komorní skladba. Kvintet se dočkal u publika nadšeného přijetí, nikoliv však u svého dedikanta, skladatele a klavíristy Camilla Saint-Saënse, jemuž naléhavý romantismus a neustálé změny harmonií vadily natolik, že se navzdory frenetickému potlesku ihned po premiéře odpotácel z pódia a odmítl rukopis, který mu Franck nabídl jako poděkování za skvělý výkon.

Druhým autorem programu v podání FAMA Quartetu a klavíristky Bethany Danel Brooks je Claude Debussy. Debussy u Francka studoval hru na varhany na pařížské konzervatoři a zřejmě ho i nějaký čas velmi obdivoval, dokonce pro něj napsal skladbu, kterou však později zničil. Provedení právě Franckova Smyčcového kvartetu v roce 1890 zřejmě podnítilo tehdy osmadvacetiletého skladatele ke zkomponování jeho jediné skladby pro stejné obsazení v tónině g moll.

Nakonec se tyto dvě osobnosti francouzské hudby kompozičně rozešly, nebyly zkrátka naladěny na stejnou vlnu. Franck si liboval v klasických formách. Dodržovat pravidla, to byl jeho svět, byť byl znám jako skvělý improvizátor. Hudba, kterou psal, je melodická, robustní, občas až výbušná. Debussyho naopak pravidla příliš nezajímala. Psal svobodněji a s velkou lehkostí. Dnes ho nazýváme impresionistickým skladatelem, který pracuje s detaily, s jemnými odstíny barev.

Slovenský skladatel Henri Kliment tvoří s přiznaným pohledem jak do romantismu, tak impresionismu. Stejně jako Debussy i on si hraje s barvami a náladami. Jde o příjemně ambientní hudbu, která se i příjemně poslouchá. Skladbu Shades (Stíny) se rozhodl pro náš koncert přepracovat, takže se můžeme těšit na v jistém smyslu světovou premiéru.

Balázs Adorjánvioloncello

César Franck: Klavírní kvintet f moll

Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC
Partneři
SIKO
BENU
Centrální depozitář cenných papírů
Mozart Prague