K5 Kliment. Debussy. Franck

Chamber Series K
Tickets

Venue

Conference and Social Center "House for Professed"
Malostranské nám. 2/25, Praha 1

Price

400 | 300 CZK (seniors 65+) | 100 CZK (students and children up to 15)

Performers

David Danel
1. housle
Roman Hranička
2. housle
Ondřej Martinovský
viola
Balázs Adorján
violoncello

Guest: Bethany Danel Brookspiano

Programme

Henri Kliment
Shades
Claude Debussy
String Quartet in G minor, Op. 10
César Franck
Piano Quintet in F minor

V době, kdy César Franck napsal svůj Klavírní kvintet f moll, byl již uznávaným skladatelem, údajně zamilovaným do jedné ze svých studentek, což by vysvětlovalo mimořádnou expresivitu díla. Nadia Boulanger o něm údajně prohlásila, že obsahuje více značek ppp a fff než kterákoli jiná komorní skladba. Kvintet se dočkal u publika nadšeného přijetí, nikoliv však u svého dedikanta, skladatele a klavíristy Camilla Saint-Saënse, jemuž naléhavý romantismus a neustálé změny harmonií vadily natolik, že se navzdory frenetickému potlesku ihned po premiéře odpotácel z pódia a odmítl rukopis, který mu Franck nabídl jako poděkování za skvělý výkon.

Druhým autorem programu v podání FAMA Quartetu a klavíristky Bethany Danel Brooks je Claude Debussy. Debussy u Francka studoval hru na varhany na pařížské konzervatoři a zřejmě ho i nějaký čas velmi obdivoval, dokonce pro něj napsal skladbu, kterou však později zničil. Provedení právě Franckova Smyčcového kvartetu v roce 1890 zřejmě podnítilo tehdy osmadvacetiletého skladatele ke zkomponování jeho jediné skladby pro stejné obsazení v tónině g moll.

Nakonec se tyto dvě osobnosti francouzské hudby kompozičně rozešly, nebyly zkrátka naladěny na stejnou vlnu. Franck si liboval v klasických formách. Dodržovat pravidla, to byl jeho svět, byť byl znám jako skvělý improvizátor. Hudba, kterou psal, je melodická, robustní, občas až výbušná. Debussyho naopak pravidla příliš nezajímala. Psal svobodněji a s velkou lehkostí. Dnes ho nazýváme impresionistickým skladatelem, který pracuje s detaily, s jemnými odstíny barev.

Slovenský skladatel Henri Kliment tvoří s přiznaným pohledem jak do romantismu, tak impresionismu. Stejně jako Debussy i on si hraje s barvami a náladami. Jde o příjemně ambientní hudbu, která se i příjemně poslouchá. Skladbu Shades (Stíny) se rozhodl pro náš koncert přepracovat, takže se můžeme těšit na v jistém smyslu světovou premiéru.

Balázs Adorjánvioloncello

César Franck: Piano Quintet in F minor

With support
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
General partner
Komerční Banka
Principal partner
Hyundai
General media partner
Česká televize
Principal media partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC