Profil orchestru

PKF — Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka (1946-2017) pod názvem Pražská komorní filharmonie. Dnes patří mezi nejrespektovanější nejen české, ale i světové orchestry, což potvrzují pravidelná zahraniční turné a nahrávací projekty pro nejrenomovanější světová vydavatelství. Od počátku sezony 2015–16 stojí v jejím čele francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Charakteristický zvuk

V roce 1994 založil světově proslulý dirigent Jiří Bělohlávek spolu se skupinou talentovaných mladých hudebníků Pražskou komorní filharmonii, která působí dodnes, od 20. sezony pod názvem PKF — Prague Philharmonia. Náš orchestr si za 29 roků své existence vydobyl uznání po celém hudebním světě. Je oceňován nejen pro svůj jedinečný zvuk, ale také pro svůj repertoár, orientovaný zejména na díla Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. 

V čele orchestru se od jeho založení vystřídala řada uznávaných šéfdirigentů, z nichž každý se po svém podílel na cizelování a zrání osobitého zvuku PKF – Prague Philharmonia. Po Jiřím Bělohlávkovi převzal v roce 2005 roli šéfdirigenta Kaspar Zehnder, dále potom v roce 2008 Jakub Hrůša. A od počátku sezony 2015—2016 stojí v čele orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Partner uměleckých hvězd

PKF — Prague Philharmonia vystoupila s mnoha světově uznávanými umělci, jako jsou Julian Rachlin, Martha Argerich, Jefim Bronfman, András Schiff, Gil Shaham, Isabelle Faust, Emmanuel Pahud, Luciano Pavarotti, Diana Damrau, Anna Netrebko, Plácido Domingo, Gautier Capuçon, Maxim Vengerov, Mischa Maisky, Juan Diego Flórez, Jonas Kaufmann a mnoho dalších. 

Anna Netrebko

Bryan Hymel

Host předních světových pódií

Jsme pravidelně zváni na mezinárodní hudební festivaly (BBC Proms, Dresdner Musikfestspiele, MITO Settembre Musica, Pražské jaro, Festspielhaus Baden-Baden) a vystupujeme v předních koncertních síních (Berliner Philharmonie, Elbphilharmonie Hamburg, Gasteig Mnichov, Tokyo Suntory Hall, Královská opera Muscat v Ománu, Sheikh Jaber Al-Ahmad Cultural Centre v Kuvajtu a další). 

Nahrávky pro prestižní vydavatelství

Za dobu své činnosti orchestr natočil přes 90 kompaktních disků pro přední domácí i světová hudební vydavatelství, jako například Deutsche Grammophon, Decca, Supraphon, EMI, Warner Classics nebo Harmonia Mundi. Za některé z nich má na kontě taková ocenění, jakými jsou Zlatá deska RAC Kanada v roce 2000Cena Harmonie 2001 či Diapason d’Or v září 2007. CD Heroique s Bryanem Hymelem bylo v roce 2016 nominováno na International Opera Awards a nahrávka Bohemian Rhapsody s trumpetistou Gáborem Boldoczkim pro vydavatelství Sony Classical získala nominaci na International Classical Music Award 2018. Mezi pozitivními kritickými ohlasy vyčnívá kromě jiných živý snímek Smetanovy Mé vlasti z Pražského jara 2010 natočený pod dirigentskou taktovkou Jakuba Hrůši.

Na svých nahrávkách spolupracovala PKF s Annou Netrebko, Magdalenou Koženou, Bryanem Hymelem, Isabelle Faust, Evou Urbanovou, Andrewem von Oeyenem, Jean-Guihenem Queyrasem, Ivou Bittovou, Dagmar Peckovou a dalšími. V říjnu 2017 vyšlo její očekávané společné album "Eternamente" se sopranistkou Angelou Gheorghiu na labelu Warner Classics a na konci srpna 2018 rovněž na abelu Warner Classics profilové album PKF — Prague Philharmonia s díly Maurice Ravela, Clauda Debussyho a George Bizeta (společně s pianistou Andrewem von Oeyenem pod vedením Emmanuela Villauma), které získalo skvělé kritiky v London Sunday Times či v Gramophone a časopis BBC Music Magazine jej zařadil mezi TOP10 nahrávek týdne.

Naše CD s uznávaným tenoristou Benjaminem Bernheimem pro DG z listopadu 2019 získalo Opus Klassik Award a řadu dalších ocenění mezinárodního odborného tisku (mimo jiné Diapason d’Or, Choc de Classica). 

Repertoár

Stěžejní repertoárovou oblastí PKF — Prague Philharmonia zůstává hudba vídeňského klasicismu, rozšiřována o díla romantismu, 20. a 21. století. Z této filosofie vyrůstá nejen její Orchestrální cyklus (A), ale nově etablovaná donátorská řada PKF — LOBKOWICZ abonmá. Z českých autorů se orchestr našel zejména v tvorbě Bohuslava Martinů. Velký prostor věnuje též hudbě soudobé, kdy se rád pouští do premiér děl psaných na objednávku. Z tohoto podnětu vznikl i speciální, nekonvenčni cyklus s názvem Cyklus soudobé hudby (S). Pevnou součástí dramaturgie je též péče o dětské publikum (koncerty pro děti v Rudolfinu) a tradiční Komorní cyklus (K).

PKF – Lobkowicz abonmá

Krása dneška (S)

Šéfdirigenti

Od počátku sezony 2015–2016 se postu hudebního ředitele a šéfdirigenta ujal významný francouzský dirigent Emmanuel Villaume, který postavil orchestr před nové výzvy, jakými jsou například francouzský repertoár či velké symfonicko-vokální partitury. S Villaumem těleso na počátku roku 2017 úspěšně absolvovalo rozsáhlé turné po USA.

Od roku 1994 až do roku 2005 stál v čele ansámblu jeden z celosvětově vysoce uznávaných českých dirigentů a zakladatel orchestru Jiří Bělohlávek (1946–2017), který se stal následně jeho čestným uměleckým ředitelem. Druhým šéfdirigentem PKF byl v letech 2005–2008 švýcarský dirigent a flétnista Kaspar Zehnder. V letech 2008-2015 vedl těleso vynikající český dirigent Jakub Hrůša.

Orchestrální akademie PKF

V roce 2008 vznikla Orchestrální akademie PKF jako vůbec první projekt tohoto typu v České republice. Každý rok přivítá orchestr do své rodiny 12 až 14 mladých, talentovaných hudebníků. Těm pomáhají hráči PKF získat kvalitní orchestrální praxi a s entusiasmem jim předávají základy filosofie hry PKF: preciznost, smysl pro souhru a detail, uměleckou pokoru, přátelství a respekt. Členové Orchestrální akademie se hned od počátku zapojují do uměleckých projektů PKF. Absolvují koncerty nejen v České republice, ale i v zahraničí, mají možnost vystoupit v komorních cyklech PKF a účastnit se nahrávacích projektů.

PKF dětem

PKF — Prague Philharmonia je v České republice průkopníkem na poli dětských edukačních programů a koncertů.

Každoročně pořádá sérii koncertů pro děti v Rudolfinu, které patří k nejpopulárnějším v Praze. Kromě toho připravuje koncerty pro školy a projekt Orchestr ZOOM v českém a také v anglickém jazyce. Program pro děti dotváří náplní naprosto unikátní dětský Klub Notička pro děti od 3 do 14 let, který velmi citlivě a kreativně propojuje hudbu s mnoha jinými uměleckými profesemi.

PKF dětem

Koncerty pro děti v Rudolfinu D/E

Notička – učíme se animovat

PKF podporuje

Od roku 2008 pořádá PKF — Prague Philharmonia ve spolupráci s MČ Praha 5 soutěž Talent Prahy 5, která dává mladým hudebníkům příležitost veřejně vystoupit ve společnosti profesionálních hráčů. V roce 2017 se partnersky propojila s International School of Music and Fine Arts v Praze, se kterou spolupracuje na edukačních projektech se studenty z více než 20 zemí světa.

Partneři PKF

PKF — Prague Philharmonia je dlouhodobě podporována Hlavním městem Praha a Ministerstvem kultury ČR.

 

Děkujeme partnerům
PKF — Prague Philharmonia

Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC
Partneři
SIKO
BENU
Centrální depozitář cenných papírů
Mozart Prague