K6 Franck. Martinů. Mozart

Komorní cyklus K
Koupit vstupenku

Místo konání

Barokní refektář Profesního domu MFF UK
Malostranské nám. 2/25, Praha 1

Cena

400 | 300 Kč (senioři 65+) | 100 Kč (studenti a děti do 15 let)

Účinkují

Program

César Franck
Sonáta pro housle a klavír A dur
Bohuslav Martinů
Pět madrigalových stancí pro housle a klavír H 297
Wolfgang Amadeus Mozart
Sonáta pro housle a klavír č. 26 B dur KV 378
Gabriel Fauré
Berceuse op. 16

Svůj sólový recitál jsem se rozhodla otevřít jednou z nejznámějších a nejhranějších skladeb letošního jubilanta Césara Francka – Sonátou pro housle a klavír A dur. Inspirací jediné skladatelovy sonáty pro housle se stal sňatek houslového virtuóza Eugèna Ysaÿe s Louise Bourdeauovou v roce 1886.

Ysaÿe, rodák z Liège stejně jako Franck, uvedl toto dílo mnohokrát a vždycky posluchačům říkal, že je hraje „con amore“ (s láskou), protože to byl svatební dar.

Druhá skladba programu – Pět madrigalových stancí Bohuslava Martinů – byla věnována Albertu Einsteinovi, se kterým se skladatel seznámil v roce 1943 na Princetonské univerzitě. Martinů byla blízká Einsteinova myšlenka „propojených skutečností“, která naznačovala, že určité struktury lze pouze tušit, ale nikdy jim nelze zcela porozumět.

V jednom z dopisů Einsteinovi napsal: „Ani vy, ani já, ani nikdo jiný nemůžeme znát všechny složky, které tvoří kompozici. Přirozeně, kdybychom to věděli, všechny problémy by zmizely.“

V programu pak nemůže chybět můj oblíbený Mozart a jeho Sonáta B dur KV 378 a okouzlující Berceuse (Ukolébavka) op. 16 Gabriela Faurého, která se díky své značné popularitě dočkala nesčetných úprav.

Romana Špačkováhousle

Wolfgang Amadeus Mozart: Sonáta pro housle a klavír č. 26 B dur KV 378

Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční Banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC