Talent Prahy 5
Nadaní muzikanti předvádějí svůj talent v doprovodu prestižního profesionálního orchestru
Soutěž je určena instrumentalistům z oblasti klasické hudby. V pěvecké kategorii také interpretům muzikálových písní a pěveckým sborům.
Co je Talent Prahy 5?
Soutěž, která sleduje zájem o hodnotnou hudbu a umělecké výkony mladých hudebních amatérů a těm nejlepším umožňuje veřejnou koncertní prezentaci svého umění v doprovodu prestižního profesionálního orchestru. Soutěž je určena instrumentalistům z oblasti klasické hudby, v pěvecké kategorii i interpretům muzikálových písní, a pěveckým sborům.
Koncert laureátů se uskuteční 7. února 2023 od 19 hodin v Sále Martinů, HAMU, Malostranské náměstí 13, 118 00 Praha 1.
Kdo se může soutěže zúčastnit?
- Žáci základních uměleckých škol a soukromých učitelů hudby, bydlících či působících na území MČ Praha 5, 13 a 16.
- Žáci základních uměleckých škol a soukromých učitelů hudby, kteří bydlí, studují či pracují na území MČ Praha 5, 13 a 16, i když navštěvují základní umělecké školy nebo soukromé učitele hudby mimo území těchto městských částí.
- Žáci, kteří nebydlí na území MČ Praha 5, 13 a 16, ani zde nejsou vyučováni hudbě, ale aktivně zde působí např. jako členové hudebních souborů.
- Soutěže se mohou zúčastnit společně dva i více žáků, kteří si pro vystoupení připraví koncertní skladbu pro dva nebo více sólových hráčů s orchestrálním doprovodem.
- Soutěže se mohou zúčastnit neprofesionální pěvecké sbory, které mají své sídlo či pobočku na území MČ Praha 5, 13 a 16.
- Věk účastníků je nejvýše 26 let (ke dni přehrávky soutěžících). Nevztahuje se na pěvecké sbory.
- Absolutní vítěz a laureáti prvních cen soutěže se mohou soutěže opět zúčastnit nejdříve po třech letech od doby získání tohoto titulu.
- Soutěž není určena pro studenty hudebních konzervatoří či jiných vyšších odborných hudebních škol a vysokých uměleckých škol, vyjma speciální kategorie Mimořádný talent, viz kategorie.
Kategorie
I. kategorie:
Soutěžící do 15 let
II. kategorie:
Soutěžící nad 15 let do 26 let
III. kategorie:
Studenti hudebních konzervatoří, jiných vyšších odborných hudebních škol či vysokých hudebních škol ve speciální kategorii „Mimořádný talent“. Tato kategorie je vypsána s omezením jednoho postupujícího s právem účasti na závěrečném koncertu.
IV. kategorie:
Pěvecké sbory
Jak se přihlásit
Vyplněné přihlášky zašlou zájemci o účast ve stanoveném termínu (za žáky ZUŠ zašle ředitel školy) na přiloženém formuláři na adresu PKF – Prague Philharmonia, o.p.s., KD Ládví, Burešova 1661/2, 182 00 Praha 8 nebo na e-mail pkf@pkf.cz.
- Jedna ZUŠ může přihlásit maximálně čtyři žáky (nástroj, případně pěvecká kategorie nejsou limitovány; nevztahuje se na pěvecké sbory)
- Soutěžící si připraví jednu až dvě věty koncertu pro sólový nástroj a orchestr, či koncertní skladby, u pěveckých kategorií jednu až dvě árie
- V kategorii pěveckých sborů jsou vždy dvě soutěžní skladby a capella
Termín pro zaslání přihlášek do 16. ročníku je 15. 11. 2022.
Repertoár
Obsazení vybraných skladeb musí být maximálně do velikosti orchestru PKF – Prague Philharmonia: 8 prvních houslí, 6 druhých houslí, 5 viol, 4 violoncella, 3 kontrabasy, 2 flétny, 2 hoboje, 2 klarinety, 2 fagoty, 4 lesní rohy, 2 trubky, 1 trombón, tympány.
Soutěžní přehrávky
Přehrávka se uskuteční 30. 11. 2022 od 10:00 do 13:00 v prostorách ZUŠ Štefánikova, Praha 5 (s laskavým souhlasem ZUŠ Štefánikova).
Účast na přehrávce může být ze závažných důvodů nahrazena nahrávkou. Přehrávky se takový soutěžící zúčastní v náhradním termínu. Kvalitu jeho výkonu posoudí předseda poroty Leoš Svárovský.
Porotci
Prof. MgA. Leoš Svárovský – dirigent, předseda poroty,
Bc. Lukáš Herold – místostarosta MČ Praha 5,
PhDr. Ludvík Kašpárek – muzikolog,
PhDr. Marie Ulrichová-Hakenová, zastupitelka MČ Praha 5
Lukáš Pospíšil – koncertní mistr violoncell PKF – Prague Philharmonia






