A2 Mozart. Janáček. Brahms

Orchestrální cyklus A
Koupit vstupenku

Místo konání

Dvořákova síň Rudolfina
náměstí Jana Palacha 79/1, Praha 1

Cena

900 | 760 | 580 | 300 Kč (SL/E*) | 150 Kč (ST*)
*SL/E místa se zhoršeným výhledem a varhanní empora
*ST místa k stání

Účinkují

dirigent, klavír

Program

Wolfgang Amadeus Mozart
Koncert pro klavír a orchestr č. 24 c moll KV 491
Leoš Janáček
Adagio
Johannes Brahms
Symfonie č. 1 c moll op. 68

„Moje hudební vyznání je patrně v Es dur, má totiž v předznamenání tři béčka: Bacha, Beethovena a Brahmse!“

Takto glosoval své hudební preference koncem 19. století ikonický dirigent Hans von Bülow. A zašel ještě dál: v roce 1880 označil Bacha za otce, Beethovena za syna a Brahmse za Ducha svatého klasické hudby. Byl to přitom právě Bülow, který tuto trojčlenku doplnil o Johannese Brahmse. Snad již tenkrát tušil, jaké pozornosti se bude Brahmsově hudbě dostávat i celá desetiletí po jeho smrti.

Nejmladšímu z trojice zásadních „béček“ se budeme blíže věnovat i v naší sezoně. Johannes Brahms totiž zastává v dějinách hudby zajímavé místo. Jako příslušník takzvané klasicko-romantické syntézy čerpá z tradice klasiků, do níž promítá novější (například výrazové) prostředky. Navazuje tak na Beethovena, zároveň stojí v opozici vůči Richardu Wagnerovi a jeho stoupencům a inspiruje i podporuje řadu dalších géniů, mezi nimi také Antonína Dvořáka.

Symfonie č. 1 c moll je přitom přímým projevem Brahmsova obdivu k Beethovenovi. K jejímu napsání se odhodlával celé roky – paralyzovala ho myšlenka, že na poli symfonie již bude Beethoven navždy nedostižitelným.

Protagonistou koncertu bude Florian Krumpöck, kterého uslyšíme rovnou ve dvojroli. Představí se v roli dirigenta i sólisty v podmanivém Koncertu pro klavír a orchestr c moll Wolfganga Amadea Mozarta, jehož sólový part psal Mozart přímo pro sebe.

Florian Krumpöck (© Lukas Beck)
Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční Banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC