A5 Webern. Brahms. Beethoven

Orchestrální cyklus A
Koupit vstupenku

Místo konání

Dvořákova síň Rudolfina
náměstí Jana Palacha 79/1, Praha 1

Cena

900 | 760 | 580 | 300 Kč (SL/E*) | 150 Kč (ST*)
*SL/E místa se zhoršeným výhledem a varhanní empora
*ST místa k stání

Účinkují

dirigent

Program

Anton Webern
Symfonie op. 21
Johannes Brahms
Variace na Haydnovo téma B dur op. 56a
Ludwig van Beethoven
Symfonie č. 5 c moll op. 67 „Osudová“
Domingo Hindoyan

Vídeň byla již od 18. století považována za jednu z nejdůležitějších hudebních metropolí Evropy. Do města tak odnepaměti mířily celé zástupy hudebníků, kteří si od něj slibovali zářnou kariéru či kvalitní vzdělání. S hlavním městem Rakouska jsou přitom spjati všichni tři autoři, jejichž hudbu na tomto koncertu uslyšíte – byť jenom jeden z nich, Anton Webern, se zde i narodil.

Nejstarší z trojice, Ludwig van Beethoven, je součástí takzvané První vídeňské školy a jeho tvorba uzavírá éru klasicismu. Do programu zahrnujeme jeho Symfonii č. 5 c moll „Osudovou“, snad nejslavnější dílo svého autora. Johannes Brahms, původem z Hamburku, ji tvořil v intencích romantismu, byť z hudby vídeňského klasicismu výrazně čerpal. Jeho vztah k tomuto období ostatně dokládají i Variace na téma Josepha Haydna op. 56, které jsou již díky výběru tématu dílem plným klasicistní noblesy a elegance.

Do zcela jiného světa se dostaneme díky hudbě Antona Weberna. Jako příslušník Druhé vídeňské školy a následovník Arnolda Schönberga se totiž ve své hudbě vzdává tonálního ukotvení a hledá nové cesty organizace tónového materiálu: ty nachází především v serialismu. Symfonie op. 21 je jedinečným příkladem Webernova punktualistického přístupu, smyslu pro detail a schopnosti zprostředkovat koncentrovanou výpověď i skrze velmi střídmé prostředky.

Hudbou Vídně třech století nás provede Domingo Hindoyan, šéfdirigent Royal Liverpool Philharmonic Orchestra.

Rozhovor s dirigentem

„Hrajete v orchestru a najednou vám Maestro Barenboim řekne: „Prosím tě, Domingo, potřeboval bych si v sále poslechnout, jak zní orchestr. Vezmeš to chvíli za mě?“ Pokud jste připraven, je to fantastická příležitost, jak změnit váš život. Pokud nejste, propásnete ji.“

Rozhovor

Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční Banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC