Účinkují
Program
Vídeň byla již od 18. století považována za jednu z nejdůležitějších hudebních metropolí Evropy. Do města tak odnepaměti mířily celé zástupy hudebníků, kteří si od něj slibovali zářnou kariéru či kvalitní vzdělání. S hlavním městem Rakouska jsou přitom spjati všichni tři autoři, jejichž hudbu na tomto koncertu uslyšíte – byť jenom jeden z nich, Anton Webern, se zde i narodil.
Nejstarší z trojice, Ludwig van Beethoven, je součástí takzvané První vídeňské školy a jeho tvorba uzavírá éru klasicismu. Do programu zahrnujeme jeho Symfonii č. 5 c moll „Osudovou“, snad nejslavnější dílo svého autora. Johannes Brahms, původem z Hamburku, ji tvořil v intencích romantismu, byť z hudby vídeňského klasicismu výrazně čerpal. Jeho vztah k tomuto období ostatně dokládají i Variace na téma Josepha Haydna op. 56, které jsou již díky výběru tématu dílem plným klasicistní noblesy a elegance.
Do zcela jiného světa se dostaneme díky hudbě Antona Weberna. Jako příslušník Druhé vídeňské školy a následovník Arnolda Schönberga se totiž ve své hudbě vzdává tonálního ukotvení a hledá nové cesty organizace tónového materiálu: ty nachází především v serialismu. Symfonie op. 21 je jedinečným příkladem Webernova punktualistického přístupu, smyslu pro detail a schopnosti zprostředkovat koncentrovanou výpověď i skrze velmi střídmé prostředky.
Hudbou Vídně třech století nás provede Domingo Hindoyan, šéfdirigent Royal Liverpool Philharmonic Orchestra.
Rozhovor s dirigentem
„Hrajete v orchestru a najednou vám Maestro Barenboim řekne: „Prosím tě, Domingo, potřeboval bych si v sále poslechnout, jak zní orchestr. Vezmeš to chvíli za mě?“ Pokud jste připraven, je to fantastická příležitost, jak změnit váš život. Pokud nejste, propásnete ji.“
Mohlo by se vám líbit






