A4 Kalabis. Musorgskij. Schumann

Orchestrální cyklus A
Koupit vstupenku

Místo konání

Dvořákova síň Rudolfina
náměstí Jana Palacha 79/1, Praha 1

Cena

1 300 | 900 | 700 | 500 Kč (SL/E*) | 200 Kč (ST*)
*SL/E místa se zhoršeným výhledem a varhanní empora
*ST místa k stání 

Účinkují

mezzosoprán

Program

Viktor Kalabis
Symfonické variace pro velký orchestr op. 24
Modest Musorgskij, úprava Dmitrij Šostakovič
Písně a tance smrti
Robert Schumann
Symfonie č. 3 Es dur op. 97 „Rýnská“
Partner
Kalabis Růžičková Fund
Kalabis 100

Spojení autorů Viktora Kalabise, Modesta Musorgského a Roberta Schumanna nabízí srovnání velmi různých skladatelských osobností. Viktor Kalabis patřil k pozoruhodným osobnostem české hudební scény druhé poloviny 20. století. Vycházel z klasiků 20. století, jakými byli například Hindemith, Prokofjev či Martinů. Nepohyboval se tak ve vyloženě avantgardních rovinách, bohatě však využíval možností rozvolněné tonality. Těžištěm jeho odkazu je hudba symfonická a koncertantní – často skládal pro svoji ženu, cembalistku Zuzanu Růžičkovou.

Modest Musorgskij je významným představitelem hnutí Mocná hrstka, pětice skladatelů, kteří se zasazovali o autenticitu ruské hudby. Musorgskij v hudbě rád směřoval k velmi realistickým, až naturalistickým polohám a námětům. Tance a písně smrti jsou písňovým cyklem na Kutuzovovy básně. Potemnělý charakter díla odpovídá tématům jednotlivých písní: v každé se postava Smrti ukazuje v jiný moment, v jiné souvislosti.

Sólistkou cyklu bude Olesya Petrova, ruská mezzo-sopranistka, jež v roce 2018 debutovala v Bolšoj těatri. Pochmurný charakter písní vyrovná optimistická Symfonie č. 3 Es dur „Rýnská“. Romantický skladatel Robert Schumann ji napsal v opojení šťastnými chvílemi strávenými se svojí manželkou Clarou. Mimochodem, nejlepším přítelem manželů nebyl nikdo jiný než Johannes Brahms: trojice přitom tvoří možná nejslavnější milostný trojúhelník v dějinách hudby.

Olesya Petrova (© Andrey Revenko)

Koncert se uskuteční za podpory Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové.

Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční Banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC