A4 Kalabis. Mozart. Schumann

Orchestrální cyklus A
Koupit vstupenku

Místo konání

Dvořákova síň Rudolfina
náměstí Jana Palacha 79/1, Praha 1

Cena

1 300 | 900 | 700 | 500 Kč (SL/E*) | 200 Kč (ST*)
*SL/E místa se zhoršeným výhledem a varhanní empora
*ST místa k stání 

Účinkují

Louis Lortieklavír

Program

Viktor Kalabis
Symfonické variace pro velký orchestr op. 24
Wolfgang Amadeus Mozart
Koncert pro klavír a orchestr č. 23 A dur KV 488
Robert Schumann
Symfonie č. 3 Es dur op. 97 „Rýnská“
Partner
Kalabis Růžičková Fund
Kalabis 100

Spojení autorů Viktora Kalabise a Roberta Schumanna nabízí srovnání velmi různých skladatelských osobností. Viktor Kalabis patřil k pozoruhodným osobnostem české hudební scény druhé poloviny 20. století. Vycházel z klasiků 20. století, jakými byli například Hindemith, Prokofjev či Martinů. Nepohyboval se tak ve vyloženě avantgardních rovinách, bohatě však využíval možností rozvolněné tonality. Těžištěm jeho odkazu je hudba symfonická a koncertantní – často skládal pro svoji ženu, cembalistku Zuzanu Růžičkovou.

Sólistou cyklu bude francouzsko-kanadský klavírista Louis Lortie. Vystupoval na všech pěti kontinentech a navázal dlouhodobou spolupráci s orchestry jako jsou BBC Symphony Orchestra, BBC Philharmonic, Orchestre National de France a Dresden Philharmonic v Evropě a Philadelphia Orchestra, Dallas Symphony, San Diego Symphony, St Louis Symphony a New Jersey Symphony v USA. V rodné Kanadě pravidelně vystupuje s významnými orchestry v Torontu, Vancouveru, Montrealu, Ottawě a Calgary. 

Pochmurný charakter písní vyrovná optimistická Symfonie č. 3 Es dur „Rýnská“. Romantický skladatel Robert Schumann ji napsal v opojení šťastnými chvílemi strávenými se svojí manželkou Clarou. Mimochodem, nejlepším přítelem manželů nebyl nikdo jiný než Johannes Brahms: trojice přitom tvoří možná nejslavnější milostný trojúhelník v dějinách hudby.

Koncert se uskuteční za podpory Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové.

Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční Banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC