Marc Coppey, foto Kyoko Homma

Marc Coppey

Marc Coppey je považován za jednoho z nejlepších violoncellistů na světě. Proslavila ho sólová vystoupení, prozkoumávání komorní hudby s nejlepšími současnými hudebníky a oddanost rozšiřování violoncellové literatury.

Mezinárodního ohlasu se tento chráněnec Yehudiho Menuhina a Mstislava Rostropoviče poprvé dočkal v 18 letech, když získal dvě ocenění na prestižní Bachově soutěži v Lipsku (1988). Brzy poté si Coppey vydobyl působivou sólovou kariéru a pravidelně spolupracuje s mnoha nejlepšími světovými orchestry a dirigenty – mimo jiné s Alainem Altinogluem, Lionelem Bringuierem, Lawrencem Fosterem, Alanem Gilbertem, Kirillem Karabitsem, Emmanuelem Krivinem, Johnem Nelsonem, Pascalem Rophém, Yanem Pascalem Tortelierem a Yuou Sado. 

Od roku 2014 je nositelem francouzského Řádu umění a literatury.

Marc Coppey byl v letech 1995-2000 členem Ysaÿeho kvarteta. Nyní působí jako umělecký ředitel každoročního festivalu Les Musicales de Colmar. Šíře Coppeyho repertoáru svědčí o jeho hluboké hudební zvídavosti: vedle běžné violoncellové literatury je zastáncem méně známých i současných děl. Uvedl světové premiéry violoncellových koncertů tak slavných skladatelů, jako jsou Jacques Lenot, Marc Monnet, Eric Tanguy a francouzské premiéry děl Elliotta Cartera, Mantovaniho a Erkkiho-Svena Tüüra. Mezi skladateli, kteří svá díla dedikovali Coppeyovi, jsou tak přední umělci jako Lera Auerbachová, Christophe Bertrand nebo Hugues Dufourt.

Jeho nedávné nahrávky (pro Audite) zahrnují kompletní díla pro violoncello a klavír od Beethovena (s klavíristou Peterem Laulem), violoncellový koncert Carla Philippa Emmanuela Bacha a Haydna (se záhřebskými sólisty) a díla pro violoncello a orchestr od Blocha a Dvořáka (s DSO Berlin/Kirill Karabits). Další nahrávkou je Šostakovičův koncert na violoncello, natočený živě se symfonickým orchestrem Polského rozhlasu a Lawrencem Fosterem a celosvětově vysílaný Medici.tv.

Coppey je profesorem na Conservatore National Supérieur de Musique de Paris a je pravidelně zván na mistrovské kurzy po celé Evropě, Asii a Severní i Jižní Americe. Od října 2020 je uměleckým ředitelem Saline Royale Academy d’Arc-et-Senans. 

Hraje na vzácné violoncello od Mattea Gofrillera (Benátky, 1711).

Koncerty

Zahraniční vystoupení  

Francie: PKF — Prague Philharmonia & Marc Coppey

Marc Coppey
violoncello
Emmanuel Villaume
dirigent

Místo konání

Église Saint-Matthieu de Colmar
Čtvrtek
podrobnosti
Orchestrální cyklus
A6

Saint-Saëns. Čajkovskij. Strauss

Marc Coppey
violoncello
Keri-Lynn Wilson
dirigentka

Místo konání

Dvořákova síň Rudolfina
Čtvrtek
podrobnosti
Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC
Partneři
SIKO
BENU
Centrální depozitář cenných papírů
Mozart Prague