Slavnostní zahájení českého předsednictví v Radě EU

Jiný pořadatel

Místo konání

Dvořákova síň Rudolfina
náměstí Jana Palacha 79/1, Praha 1

Účinkují

PKF — Prague Philharmonia

Jan Kučera — dirigent
Tomáš Kačo — klavír
Jiří Brückler — zpěv

Program

Antonín Dvořák
Můj domov, předehra, op.62, B.125a
Antonín Dvořák
Slovanský tanec č.4 F dur–Tempo diminuetto (sousedská), op. 46, B. 83
Jan Kučera
Zrození
Tomáš Kačo
Sólová improvizace na lidovou píseň Široký, hluboký a autorskou skladbu Hope
Tomáš Kačo
Silnější než včera (světová premiéra)
Jindřich Brabec/Petr Rada
Modlitba pro Martu (orchestrace Jan Kučera)

Sledujte koncert v přímém přenosu České televize na stanici ČT art. Přenos je dostupný také prostřednictvím iVysílání.

Zahajovací koncert českého předsednictví v Radě EU

Speciálně připravený program koncertu k historicky druhému českému předsednictví v Radě Evropské unie odráží českou identitu, ukazuje hudební tradice i v moderním pojetí a hrdě představuje současnou českou tvorbu, jež vyjadřuje národní i evropské sebevědomí.

České předsednictví v Radě EU otevírá slavnostní koncert, na jehož programu jsou příznačně díla českých autorů. Jedinečná dramaturgie dnešního večera staví k sobě tradici a současnost a propojuje klasickou hudbu s jinými žánry: s hudbou populární, jazzovou nebo také s českým folklórem.

Pestrá mozaika vznikla díky zadání Úřadu vlády. Zazní klasická díla v podobě hudby Antonína Dvořáka, v popředí jsou díla soudobých hudebníků. Uslyšíme kompozici Zrození od Jana Kučery a očekávaným momentem večera bude premiérové uvedení skladby Silnější než včera (Stronger than Yesterday) od Tomáše Kača, kterou tento umělec napsal přímo pro tuto příležitost.

Koncert symbolicky uzavře orchestrální provedení Modlitby pro Martu, která plní roli hymny svobody.

Silnější než včera

Velmi energická, silná skladba s nábojem pro orchestr a sólový klavír vznikla speciálně pro tuto příležitost. Příznačným prvkem skladby je citace písně Ach synku, synku – tedy oblíbené písně prezidenta Tomáše G. Masaryka. Ta po klavírní kadenci výustí v zářivou melodii, která celou skladbu vítězně zakončí.

Vztah sólisty a ansámblu v této skladbě interpretuje sám Kačo takto: „Je to sjednocení dvou světů – toho klasického, který má svůj řád a pravidla, a svobodného, který mi umožňuje na některých místech volně improvizovat na danou harmonii.“

Název skladby se dá přitom chápat různě, jedním z významů je odkaz na osobní boje každého z nás. „Také se to však dá aplikovat například na naši zemi či celou EU, která si teď prochází velkou zkouškou. Pevně věřím, že pokud problémy překonáme, budeme silnější než včera,“ vysvětluje Tomáš Kačo. „Hudba má sílu spojovat národy, ale také léčit, připomenout lidem, že mají srdce, a dovoluje jim zapomenout na dennodenní rutinu – mohou se tak na chvíli otevřít, nadechnout a vnímat srdcem,“ doplňuje autor. 

Umělci večera

Tomáš Kačo

Hudbu Tomáše Kača označují kritici za žánr „sui generis“ – natolik je jeho způsob propojení klasické, jazzové a tradiční romské hudby originální. Jeho cesta od rozladěného pianina za klaviaturu koncertního Steinwaye v newyorské Carnegie Hall má rysy amerického snu. Je za ní ale, kromě potřebné trochy štěstí, zejména píle, pracovitost, zvídavost a odvaha. 

Jan Kučera

Dirigent, skladatel a klavírista Jan Kučera patří mezi nejvšestrannější české umělce. Jako skladatel zasahuje do mnoha oblastí, tvoří kompozice symfonické, komorní i písňové a zároveň má na svém kontě přes třicet scénických hudeb k inscenacím pražských i oblastních divadelních scén. Plodná je i jeho tvorba v oblasti aranžérské – je autorem symfonických úprav písní Jaroslava Ježka a několika symfonických suit složených z písní a melodií z českých filmů.
 

V médiích

Tomáš Kačo"Vytvořil jsem dvacetiminutovou skladbu pro orchestr a klavír, kterou uvedeme s PKF – Prague Philharmonia a pod taktovkou Jana Kučery na začátku července při slavnostním večeru v Rudolfinu. Skladbu jsem nazval Silnější než včera. Je energická, bojovná. Potká vás osobní krize, nemoc, ztratila jste blízkého člověka, je to těžké, ale když ten problém překonáte, vyjdete posílená. O tom je ta skladba – a téma se dá aplikovat na jednotlivce i na národ, zemi. Psal jsem to za covidu a ani ve snu by mě nenapadlo, jak tohle téma bude aktuální. Doufám, že moje hudba lidi osloví, nabije energií. Co já vím, třeba i nějak přispěje k míru. Zní to jako fráze, zvláště s tím mírem, ale já to tak cítím."

Tomáš Kačo v rozhovoru pro Hospodářské noviny

Přímý přenos

ČT art

Pátek 8. 7. 2022 ve 20 hodin

Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC
Partneři
SIKO
BENU
Centrální depozitář cenných papírů
Mozart Prague