Emmanuel Pahud, foto: Warner Classics

Emmanuel Pahud

Francouzsko- švýcarský flétnista Emmanuel Pahud začal studovat hudbu ve věku šesti let. V roce 1990 promoval na Pařížské konzervatoři s diplomem 1er Prix a poté pokračoval ve studiu u Aurèle Nicolet. Získal 1. cenu v soutěžích v Duinu, Kobe a Ženevě a ve věku 22 let Emmanuel nastoupil do Berlínské filharmonie jako první flétnista pod vedením Claudia Abbada, tuto pozici zastává dodnes. Kromě toho má za sebou rozsáhlou mezinárodní kariéru jako sólista a hráč komorní hudby. 

Emmanuel se pravidelně zapojuje do významných koncertních cyklů, festivalů a orchestrů po celém světě a jako sólista spolupracoval s předními dirigenty jako Abbado, Antonini, Barenboim, Boulez, Fischer, Gergiev, Gardiner, Harding, Järvi, Maazel, Nézét-Séguin, Orozco-Estrada, Perlman, Pinnock, Rattle, Rostropovich, Zinman. 

Emmanuel se věnuje náruživě komorní hudbě, pravidelně dává recitály s pianisty, jako jsou Eric Le Sage, Alessio Bax, Yefim Bronfman, Hélène Grimaud, Stephen Kovacevich, Jacky Terrasson je jeho jazzový partner. V roce 1993 založil Emmanuel v Salon de Provence Letní hudební festival spolu s Ericem Le Sageem a Paulem Meyerem, což je dodnes jedinečný festival komorní hudby. Pokračuje také v koncertech a nahrávkách komorní hudby s „Les Vents Français“, jedním ze špičkových dechových kvintet, v němž účinkují François Leleux, Paul Meyer, Gilbert Audin a Radovan Vlatkovic. Usiluje o obohacení flétnového repertoáru a každoročně zadává nová díla pro flétnu skladatelům jako Elliott Carter, Marc-André Dalbavie, Thierry Escaich, Toshio Hosokawa, Michaël Jarrell, Philippe Manoury, Matthias Pintscher, Christian Rivet, Eric Montalbetti a Luca Francesconi. Od roku 1996 tento flétnista nahrál 40 alb exkluzivně pro EMI / Warner Classics, z nichž všechna získala jednohlasné uznání kritiky a ocenění, a jsou považovaná za jeden z nejvýznamnějších příspěvků v rámci nahrávek hudby pro flétnu.

Emmanuel byl poctěn titulem Chevalier dans l'Ordre des Arts et des Lettres (Rytíř Řádu umění a literatury) za svůj přínos v oblasti hudby, a je také čestným členem Královské akademie umění a velvyslancem Unicefu. 

Koncerty

Orchestrální cyklus
A7

Poulenc. Roussel. Gounod. Mendelssohn

Emmanuel Pahud
flétna
Emmanuel Villaume
dirigent

Místo konání

Dvořákova síň Rudolfina
Neděle
podrobnosti
Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční Banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC
Partneři
Čepro
O2 universum