Stefan Dohr, foto Simon Pauly

Stefan Dohr

Fenomenální hornista, sólista Berlínských filharmoniků od roku 1993, si díky své perfektní technice, čisté intonaci a nádherné artikulaci tónu vysloužil od tisku označení „král lesního rohu“ a opakovaně se tak dostává do centra pozornosti. Studoval v Essenu a Kolíně nad Rýnem, profesionální dráhu začal v devatenácti letech jako sólohornista v opeře ve Frankfurtu. Následovala angažmá u Bayreuth Festival Orchestra, Orchestre Philharmonique de Nice či u berlínského Deutschen-Symphonie-Orchester.

Jako sólový hráč spolupracoval již s celou řadou renomovaných dirigentů, například S Danielem Barenboimem, Christianem Thielemannem, Claudiem Abbadem či Bernhardem Haitinkem. Patří i k vyhledávaným komorním hráčům – ke svým vystoupením si ho přizvaly takové osobnosti jako Maurizio Pollini, Lars Vogt, Kolja Blacher a Ian Bostridge. Je též členem komorního uskupení Berlínských filharmoniků (Berlin Philharmonic Octet) a Komorního orchestru Vídeň-Berlín.

V jeho repertoáru mají své místo nejen koncerty pro lesní roh klasicistního a romantického období (Mozart, Haydn, Strauss), ale i díla současných skladatelů – například Ligetiho, Knussena či Kirchnera. Premiéroval i řadu skladeb, jež vznikla přímo pro něj: koncert Montafon od Herberta Williho (premiéra 2008), koncert Johannese Wallmanna (premiéra 2010) a Wolfganga Rihma (premiéra na festivalu v Lucernu 2014) či koncert Moment of blossoming japonského skladatele Toshio Hosokawy, jejž premiéroval v roce 2011 s Berlínskou filharmonii pod vedením Sira Simona Rattla a v roce 2014 i vydal na CD.

Koncerty

PKF — LOBKOWICZ abonmá
L3

Janáček. Mozart. Suk

Stefan Dohr
lesní roh, dirigent

Místo konání

Lobkowiczký palác
Pondělí
podrobnosti
Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční Banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC
Partneři
Čepro
O2 universum