Zahajovací koncert Svatováclavského hudebního festivalu

Jiný pořadatel
Koupit vstupenku

Místo konání

Katedrála Božského Spasitele, Ostrava
nám. Msgr. Šrámka 4/1760, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Účinkují

PKF – Prague Philharmonia
Václav Luks
- dirigent
Český filharmonický sbor Brno
Petr Fiala
- sbormistr
Simona Šaturová - soprán
Martina Janková - soprán
Václav Čížek - tenor
Roman Hoza - bas

Program

Wolfgang Amadeus Mozart

Symfonie č. 36 C dur „Linecká“, KV 425

Velká mše c moll, KV 427/417a

Slavnostní zahájení 19. ročníku SHF bude zářit klasicistními drahokamy pocházejícími z roku 1783, precizně broušenými největším mistrem ve svém oboru – bohémským a „bohem milovaným“ Mozartem. Geniálním skladatelem, který během 30 let složil 626 děl. Dvě z nich, dominující v jeho duchovní tvorbě, ovšem určitě nedokončil: známé poslední Requiem a Velkou mši c moll.

Napsání této slavnostní mše (missa solemnis) přislíbil po svém odchodu do Vídně svému otci Leopoldovi za jeho povolení k sňatku s Konstancií. Přestože tehdy zazněla v Salcburku bez Agnus Dei, její předchozí části jsou psány velice okázale – v arcibiskupské tradici té doby. Papež František dokonce k části, kterou původně zpívala samotná Konstance, prohlásil, že „Et incarnatus est je jedinečná; pozvedá vás k Bohu!“

Předchozí světská symfonie „Linecká“ se pak považuje za prubířský kámen všech symfonických orchestrů díky vytříbené dynamice, nutnosti přesnosti a jasnému vedení frází. Nastudování obou děl se mimořádně ujme specialista na tzv. starou hudbu, dirigent Václav Luks (Collegium 1704), který před dvěma lety se stejným orchestrem pro SHF s velkým úspěchem nastudoval Beethovenovu Missu Solemnis.

Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční Banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC