Pražské jaro: Pohlceni Stravinským

Místo konání

Koncertní sál Pražské konzervatoře
Dvořákovo nábřeží 2, 110 00, Praha 1

Cena

Přímý přenos na ČT art.

Účinkují

PKF — Prague Philharmonia
Marián Lejavadirigent

Program

Igor Stravinskij 
Concertino pro 12 nástrojů
Oktet
Pastorale
Pour Picasso
Epitaphium
Tři skladby pro sólový klarinet
Septet pro klarinet, lesní roh, fagot, klavír, housle, violu a violoncello
Ragtime pro jedenáct nástrojů

Pražské jaro

Komorní hudba zaujímá nenápadné, nikoliv však marginální místo v díle Igora Stravinského. I když stojí ve stínu slavných baletů, najdeme v ní skutečné poklady, dokonale vybroušená mistrovská díla. „Skladatel jimi bavil sám sebe, hudebníky, pro které je psal, i publikum,“ říká Josef Třeštík, dramaturg festivalu. Krátké, nesmírně virtuózní skladby se navíc dotýkají esence toho, co vnímáme jako komorní hudbu – nonverbální komunikace mezi společně muzicírujícími hráči. „Mám radost, že těmi hráči budou skvělí členové PKF – Prague Philharmonia, kteří Stravinského komorní hudbu uvedou v život v roce, kdy od skladatelova úmrtí uplyne rovných 50 let,“ dodává Třeštík.

Marián Lejava

Marián Lejava

Marián Lejava patří mezi nejvýraznější dirigentské a skladatelské osobnosti na Slovensku. Je dvojnásobným držitelem cen Radio Head Awards za album roku (2014 a 2017), dvou cen Hudobného fondu (2003 a 2018) a mezinárodních ocenění. Patří mezi vyhledávané dirigenty hudby 20. a 21. století, mj. premiéroval na 120 děl současných autorů. V letech 2000–2009 byl hlavní dirigentem VENI ensemble, inicioval vznik VENI academy, kde působil jako dirigent a lektor do roku 2015.

Pravidelně spolupracuje se Slovenskou filharmonií a Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu, diriguje operní i symfonické orchestry v České republice, Maďarsku, Francii, Německu, Číně nebo v Japonsku. Podílel se na dvaceti kompaktních discích. Jeho hudba zazněla na mnoha mezinárodních festivalech a vyšla na dvou autorských albech.

V roce 2016 uvedl ve Štátnom divadle Košice své první jevištní dílo Gottgefällig, které následně zaznělo i na mezinárodním divadelním festivalu Eurokontext v Bratislavě. Od roku 2007 je pedagogem na VŠMU v Bratislavě, kde vyučuje skladbu a dirigování, do roku 2014 zde také vedl Operní studio.

Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční Banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC
Partneři
Čepro
O2 universum