PKF – Prague Philharmonia zahraje na prestižním Brucknerfestu

PKF – Prague Philharmonia cestuje tento týden do rakouského Lince. Pod taktovkou Eugena Tzigana zahraje orchestr 30. září a 1. října koncerty, jejichž program bude úzce propojen s osobností lineckého rodáka Antona Brucknera.

PKF – Prague Philharmonia se v Linci představí v rámci prestižního mezinárodního festivalu Brucknerfest. Téměř padesátiletý festival letos nese podtitul „Vize – Bruckner a moderní doba“, čímž předznamenává i zaměření tohoto ročníku. V dramaturgii festivalu nalezneme jak díla samotného Brucknera, tak i skladatelů, kteří se jeho dílem inspirovali.  

V tomto duchu se odvíjejí i koncerty PKF – Prague Philharmonia. Na prvním koncertu, který PKF odehraje společně se svým častým uměleckým partnerem Pražským filharmonickým sborem, zazní vedle Brucknerova Žalmu 150 C dur pro soprán, smíšený sbor a orchestr i Cantus in memoriam Benjamina Brittena od jednoho z nejuznávanějších autorů dneška Arvo Pärta a sugestivní, rozsáhlé Requiem od německého pozdního romantika Richarda Wetze.

Sólových partů se ujmou oceňovaná německá sopraniska Claudia Barainsky a barytonista Nikolay Borchev, jenž má za sebou například angažmá v Královské opeře v Londýně. Koncert se koná v Nové katedrále, také známé jako Mariendom.  

„Toto umění se nemusí bát pomíjivých mód ani právě převládajícího vkusu, protože stojí mimo čas a proud vkusu, který strhává do propasti zapomnění jen nablýskané momentální výtvory,“ řekl Richard Wetz o Antonovi Brucknerovi – a snad proto zahraje PKF – Prague Philharmonia hudbu tohoto skladatele v Linci rovnou dvakrát.

1. října PKF v jeho Koncertu pro housle a orchestr doprovodí francouzskou houslistku Chouchane Siranossian. Brucknerovo symfonické mistrovství připomene jeho Symfonie č. 1, program doplní dílo významného rakouského autora minulého století Gottfrieda von Einem. Jeho monumentální dílo Brucknerův dialog je propojeno nejen se skladatelem, ale i s místem konání koncertu: v premiéře bylo uvedeno při otevření Brucknerhausu v roce 1974.  

Koncerty v Linci jsou jednou z významných zastávek, jež PKF – Prague Philharmonia absolvuje v rámci svých podzimních cest. Jen nedávno hrál orchestr v Bruselu nebo na Bratislavských hudebních slavnostech, za necelé dva týdny odlétá na turné na Tchaj-wan.