Průkopnické turné: PKF — Prague Philharmonia mimořádně v Japonsku

Orchestr PKF — Prague Philharmonia je v těchto dnech na koncertním turné v Japonsku. Jedná se o pilotní projekt uskutečněný za specifických podmínek; od vypuknutí pandemie zde zahraniční soubory téměř nevystupovaly. Koncerty se tak těší mimořádnému zájmu tamního publika.

Turné oficiálně odstartovalo 18. září koncertem v Kanagawa Prefectural Music Hall. Úspěšnému začátku přitom předcházelo několik měsíců intenzivních příprav, čtyři dny strávené v karanténě a několik negativních PCR testů. Přítomnost zahraničního orchestru je v současné situaci v Japonsku spíše raritou. Koncertní turné PKF — Prague Philharmonia je tak možné jen díky mimořádnému povolení japonské vlády.

Dirigentem turné je Leoš Svárovský, vynikajícími sólisty jsou kolumbijský violoncellista Santiago Cañón-Valencia a klavíristé Keigo Mukawa a Kyohei Sorita.

„Letošní turné s PKF — Prague Philharmonia je skutečným průkopnictvím a já se těším z krásných a plných sálů. Jsem nadšen z toho, že mohu propagovat českou a evropskou hudbu v Japonsku i v této komplikované době,“ uvedl dirigent Leoš Svárovský.

PKF — Prague Philharmonia představí japonskému publiku symfonickou báseň Vltava z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany, Dvořákovu Symfonii č. 9 „Z Nového světa“ či jeho Koncert pro violoncello a orchestr, Beethovenovu Symfonii č. 7 a jeho předehru k Egmontovi nebo Koncert pro klavír a orchestr č. 2 Sergeje Rachmaninova.

Orchestr vystupuje postupně ve městech Jokohama, Tokio, Takasaki, Shiga a Aichi.

„Toto turné s orchestrem vnímáme skutečně jako mimořádné, ostatně na povolení japonské vlády jsme čekali takřka do poslední chvíle. PKF — Prague Philharmonia tak potvrzuje svoje postavení jednoho z nevýznamnějších ambasadorů české kultury v zahraničí,“ dodává Kateřina Kalistová, ředitelka orchestru.