Oksana Lyniv

Oksana Lyniv je dirigentka s oslnivou mezinárodní kariérou, i umělkyně oddaná rozvoji hudební scény na rodné Ukrajině. Je první ženou, která kdy dirigovala na Bayreuthském festivalu. V roce 2016 založila Ukrajinský orchestr mladých, se kterým v roce 2022 vystoupila na prestižním festivalu ve švýcarském Lucernu. 

Když Oksana Lyniv v roce 2021 s představením Bludného Holanďana zahajovala Bayreuthský festival, byla první dirigentkou, která kdy na festivalu vystoupila. Když se následujícího roku ujala pozice umělecké ředitelky boloňského divadla Teatro Comunale, stala se první dirigentkou, která kdy stála v čele italského operního domu. „Oksana Lyniv je mocná žena,“ uvedla televize Deutsche Welle. „Jako Maestra dosáhla vrcholu v dirigentském světě, kterému stále dominují muži.“ Kariéru Oksany Lyniv odstartovalo třetí místo na Mezinárodní dirigentské soutěži Gustava Mahlera v německém Bamberku v roce 2004. Následně působila v operním domě v Oděse a v Bavorské státní opeře asistovala Kirillu Petrenkovi, aby zde také sama řídila řadu představení.

Mezi vrcholy její aktuální sezóny patří nová produkce Cherubiniho Médey v režii Andrey Breth v Berlínské státní opeře, Pucciniho Tosca v Losangeleské opeře coby americký debut nebo představení v Opeře Graz, kde byla v letech 2017 až 2020 šéfdirigentkou. Ruku v ruce se svou mezinárodní kariérou pečuje též o projekty na rodné Ukrajině. Lyniv je zakladatelkou a dirigentkou Ukrajinského orchestru mladých, stojí také u zrodu festivalu LvivMozArt v západoukrajinském Lvově. 

Od Wolfganga Amadea Mozarta, jehož dílo je jí obzvlášť blízké, uvede na Pražském jaru 2023 Symfonii č. 38 zvanou „Pražská“. Večer otevře vystoupení mladé sopranistky Julie Tkačenko, kterou Lyniv pozvala, aby ve světové premiéře uvedla nové dílo na texty žijící klasičky ukrajinské poezie Liny Kostenko od Eduarda Resatsche, skladatele a violoncellisty ze Lvova, který působí coby člen Bamberských symfoniků pod vedením šéfdirigenta Jakuba Hrůši. Večer v Dvořákově síni také přinese návrat vítězů loňského ročníku Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, kteří společnými silami provedou Duet-Concertino pro klarinet, fagot a komorní orchestr, poetické pozdní Straussovo dílo plné nádherných melodií, inspirované pohádkou o krásce a zvířeti.

Koncerty

Jiný pořadatel  

Pražské jaro: PKF — Prague Philharmonia & Oksana Lyniv

PKF — Prague Philharmonia
Oksana Lyniv
dirigentka

Lilian Lefebvre — klarinet

Minju Kim — fagot

Julia Tkačenko — soprán

Místo konání

Dvořákova síň Rudolfina
Neděle
podrobnosti
Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC
Partneři
SIKO
BENU
Centrální depozitář cenných papírů
Mozart Prague