Michel Dalberto, foto:

Michel Dalberto

Michel Dalberto začal hrát na malém dětském nástroji, když mu bylo 3,5 roku. Poprvé vystoupil na veřejnosti v 5,5 letech a ve 13 letech vstoupil do třídy Vlada Perlemutera na Pařížské konzervatoři. Dnes je považován za dědice slavné francouzské klavírní školy Alfreda Cortota. V roce 1975 získal jednu z nejprestižnějších cen v mezinárodní soutěži Clary Haskil a v roce 1978 první cenu na mezinárodní klavírní soutěži v Leedsu.

Ke spolupráci ho vyzvali dirigenti jako Wolfgang Sawallish, Sir Colin Davis, Erich Leinsdorf, Yuri Temirkanov, Kurt Masur, Daniele Gatti a Sir John Elliot Gardiner. Vystoupil mimo jiné na festivalech v Lucernu, Florencii, Aix-en-Provence, La Roque d'Anthéron, Vídni, Edinburghu a Šlesvicko-Holštýnsku. Od začátku se jeho repertoár zaměřoval převážně na rakousko-německou hudbu 18.-20. století, zejména na Schuberta a Mozarta.

Je jediným žijícím pianistou, který nahrál kompletní klavírní dílo Franze Schuberta. Od piana také dirigoval všechny Mozartovy koncerty. V poslední době začal hrát francouzské skladatele druhé poloviny 19. a začátku 20. století a se společností Aparté vydal čtyři nahrávky věnované Debussymu, Franckovi, Faurému a Ravelovi. Hrál deset Beethovenových sonát se dnes zesnulým Henrykem Szeryngem a od té doby je považován za vynikajícího partnera komorní hudby, sdílel pódium s hudebníky jako Dmitry Sitkovetsky, Boris Belkin, Vadim Repin, Renaud Capuçon, Yuri Bashmet, Truls Mork a Lynn Harrell. 

Co se týče zpěváků a zpěvaček, vystoupil s Barbarou Hendricks, Jessye Norman, Nathalie Stutzman a Stephanem Genzem. Erato vydalo soubor 16 CD s názvem Tvorba hudebníka, který zahrnuje všechny jeho rané nahrávky Brahmse, Schuberta a Schumanna z konce 70. a 80. let až po novější nahrávky komorní hudby Faurého s Renaudem Capuçonem a Kvartetem Ebèn. Pro své první CD se společností La Dolce Volta nahrál Michel Dalberto Beethovenovy klavírní sonáty v produkci Piano a Lyon. V září 2011 byl jmenován profesorem na Pařížské konzervatoři a pravidelně pořádá mistrovské kurzy v Číně i v mnoha dalších zemích. Francouzská vláda mu v roce 1996 udělila Národní řád za zásluhy. 

Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC
Partneři
SIKO
BENU
Centrální depozitář cenných papírů
Mozart Prague