Všechny koncerty
Mimořádně

Mimořádný benefiční koncert — Labyrint světa a ráj srdce (světová premiéra)

Koupit vstupenku

Místo konání

Dvořákova síň Rudolfina
náměstí Jana Palacha 79/1, Praha 1

Účinkují

klavír
dirigent

Program

Tomáš Kačo
Labyrint světa a ráj srdce (hudební suita inspirovaná dílem Jana Amose Komenského)

Geniálnímu mysliteli Janu Amosu Komenskému, jehož dílo inspiruje i v našem 21. století, skládáme poctu v podobě hudebního cyklu Labyrint světa a ráj srdce. Ve světové premiéře jej společně s autorem skladby — Tomášem Kačem — uvedeme 28. června 2023 v pražském Rudolfinu, 400 roků poté, kdy Komenský svůj Labyrint dokončil.

Fantazie, kreativita, osobní svoboda, poznání světa i sebe sama — to jsou témata, jež rezonují v hudebním cyklu, který na motivy díla Jana Amose Komenského zkomponoval Tomáš Kačo. Talentovaný česky klavírista, skladatel a aranžér, který vystudoval Berklee College of Music a v roce 2018 vyprodal slavnou Carnegie Hall, dnes žije v Los Angeles, vystupuje po celém světě, ale do rodného Česka se rád vrací. Nejraději prostřednictvím hudby, a tak není divu, že se s nadšením ponořil i do studia Labyrintu světa a ráje srdce. A jak své putování s Mámením a Všezvědem Všudybudem ztvárnil?

Výprava do baroka, do duše a mysli Komenského — to byl zážitek. Smršť emocí, vjemů. Je neuvěřitelné, že vše co je ve 400 let staré knize psáno, je stále aktuální. Lidská povaha se nezměnila, i dnes se v knize najdeme,“ říká s úsměvem mladý skladatel a srdečně zve na pražskou premiéru.

A protože si připomínáme odkaz „Učitele národů“, bude její výtěžek určen na podporu vzdělávání. Poputuje do Podpůrného fondu Veronika Gymnázia Paměti národa, které se specializuje na moderní dějiny a mediální i občanskou výchovu. 

„Komukoliv prospěti můžeš, prospívej rád, možno-li celému světu,“ řekl by Jan Amos Komensky. A pak by nám ještě určitě připomněl, že „síla pravdy, vyzbrojená světlem poznání, je nepřemožitelná“.

Benefiční koncert v Rudolfinu je součástí projektu Labyrint Fest, který se dlouhodobě zabývá odkazem Jana Amose Komenského a jehož partnery jsou PKF — Prague Philharmonia, Post Bellum a Kunsthalle Praha.

Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční Banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC