Dvořákovo trio

Dvořákovo trio

klavír
housle
violoncello

Dvořákovo trio spojuje tři vynikající hudebníky — klavíristu Ivo Kahánka, houslistu Jana Fišera a violoncellistu Tomáše Jamníka.

Pod původním názvem Trio Concertino začal soubor působit v současném složení již v roce 2004 na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze pod vedením profesorů Josefa Chuchra, bývalého člena Sukova tria, a Ivana Klánského, člena Guarneri tria. Úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat a soubor ještě v témže roce zvítězil v 9. ročníku Interpretační soutěže Nadace Bohuslava Martinů.

Pomyslným odrazovým můstkem se však stal debut ve Dvořákově síni pražského Rudolfina v roce 2007 po obdržení Ceny Českého spolku pro komorní hudbu. Soubor byl pozván ke spolupráci s německou nadací Villa Musica a jejími docenty Eszter Haffner a Jean-Claudem Gérardem. V roce 2009 si Dvořákovo trio podmanilo metropole jako Šanghaj, Hong-Kong, Manila, Singapur a Bangkok v rámci svého asijského turné. V roce 2010 a 2015 pak soubor vystoupil na renomovaném festivalu Styriarte Graz.

Mezi nejvýznamnější koncerty a spolupráce se určitě řadí odpolední koncerty v rámci sezony Berlínské filharmonie, recitál v cyklu Spolku pro komorní hudbu při České filharmonii ve Dvořákově síni Rudolfina, účinkování s PKF —Prague Philharmonia, vystoupení na prestižním festivalu Dresdner Musikfestspiele či Mainzer Musiksommer. Dvořákovo trio se také může pochlubit debutem ve slavné hamburské Elbphilharmonie v roce 2018 v rámci koncertního projektu Czech it out!

Není proto překvapením, že se jeho debutová deska s díly Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka vydaná ve vydavatelství Supraphon setkala s vřelým přijetím odborné kritiky u nás i v zahraničí (The Gramophone, International Record Review, Harmonie) a již v roce 2013 předpověděla Dvořákovu triu slibnou budoucnost.

Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční Banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC