PKF — Prague Philharmonia odehraje koncert v Bruselu. Česko jím zahájí unijní předsednictví

Při výjimečné příležitosti zahájení předsednictví Česka v Radě Evropské unie se v Bruselu ve středu 21. září uskuteční koncert PKF — Prague Philharmonia pod vedením dirigenta Jana Kučery. První ze dvou koncertů k této příležitosti proběhl na začátku července v Praze. Na bruselském večeru, jejž bude hostit Palais des beaux-arts de Bruxelles (zkráceně Bozar), vystoupí sólisté Lukáš Vondráček a Tomáš Kačo.

Tomáš Kačo speciálně na objednávku Úřadu vlády pro české předsednictví napsal skladbu Silnější než včera. Název skladby je možné chápat různě, jedním z významů je odkaz na osobní boje každého z nás. „Také se to však dá aplikovat například na naši zemi či celou EU, která prochází velkou zkouškou. Pevně věřím, že pokud problémy překonáme, budeme silnější než včera. Hudba má sílu spojovat národy, ale také léčit, připomenout lidem, že mají srdce, a dovoluje jim zapomenout na dennodenní rutinu – mohou se tak na chvíli otevřít, nadechnout a vnímat srdcem,“ říká autor.

České předsednictví

„Velmi nás těší, že si česká vláda vybrala právě náš orchestr a že můžeme Česko reprezentovat přímo v centru Evropy. Skladba Tomáše Kača se navíc pro dnešní dobu hodí více než kdy předtím a bude krásným otevřením celého večera. Mám rovněž radost, že s orchestrem vystoupí i světově proslulý klavírista Lukáš Vondráček,“ říká ředitelka PKF — Prague Philharmonia Kateřina Kalistová.

Hudbu Tomáše Kača označují kritici za žánr „sui generis“ – natolik je jeho způsob propojení klasické, jazzové a tradiční romské hudby originální. Jeho cesta od rozladěného pianina za klaviaturu koncertního Steinwaye v newyorské Carnegie Hall má rysy amerického snu. Je za ní, kromě potřebné trochy štěstí, zejména píle, pracovitost, zvídavost a odvaha.

Český klavírista Lukáš Vondráček je vítězem Mezinárodní hudební soutěže královny Alžběty (ocenění získal v roce 2016). Už v dětství koncertoval s Brněnskou filharmonií a ostravskou Janáčkovou filharmonií. V jedenácti nahrál své první CD. V roce 2002 debutoval s Českou filharmonií, rok poté hrál v Carnegie Hall. Momentálně žije v americkém Bostonu a vystupuje s význačnými orchestry po celém světě.

Neméně poutavý je příběh dirigenta, skladatele a klavíristy Jana Kučery, jenž patří mezi nejvšestrannější české umělce. Jako skladatel zasahuje do mnoha oblastí, tvoří kompozice symfonické, komorní i písňové a zároveň má na svém kontě přes třicet scénických hudeb k inscenacím pražských i oblastních divadelních scén. Plodná je i jeho tvorba v oblasti aranžérské – je autorem symfonických úprav písní Jaroslava Ježka a několika symfonických suit složených z písní a melodií z českých filmů.

Kromě skladby Silnější než včera se v hudebním programu dále objeví česká i evropská hymna či Beethovenův klavírní koncert č. 3 a Dvořákova Česká suita D dur.