Nová koncertní sezona PKF — Prague Philharmonia nabídne vyváženou kombinaci klasického, romantického a současného repertoáru

Press conference for the 29th season, photo by Petra Hajská

Orchestr PKF — Prague Philharmonia odehraje v nadcházející 29. koncertní sezoně přes 35 koncertů v pěti abonentních řadách. Milovníci hudby se mohou těšit na devět koncertů Orchestrálního cyklu A nabitého hudbou Johannesa Brahmse, který bude ústřední postavou dramaturgie nadcházející sezony. Orchestr uslyšíte ale i v dílech skladatelů, jejichž hudba patří ke kmenovému repertoáru souboru, jako je Mozart, Beethoven nebo Mendelssohn. Ve čtyřech koncertech povede orchestr jeho šéfdirigent a hudební ředitel Emmanuel Villaume, taktovku však převezme i francouzský dirigent Marc Minkowski nebo venezuelský rodák a šéfdirigent Royal Liverpool Philharmonic Orchestra Domingo Hindoyan

Hvězdná jména nechybí ani mezi sólisty: zahajovací koncert bude patřit sólistce Metropolitní opery v New Yorku Ailyn Pérez pod taktovkou hudebního ředitele a šéfdirigenta Emmanuela Villauma. Sezonu orchestr otevře 7. září 2022 ve Dvořákově síni Rudolfina. „Nemohu uvěřit, že půjde již o osmou sezonu v čele tohoto výjimečného orchestru. Obzvláště mě těší, že tuto impozantní sezonu zahájíme s hvězdnou sopranistkou Ailyn Pérez koncertem zaměřeným na téma 'orientalismu' od Mozarta po Masseneta. Je pro mě velkou ctí růst jako umělec i jako člověk obklopený Vámi všemi — hudebníky na pódiu i posluchači v sále,“ uvedl šéfdirigent Emmanuel Villaume. 

Kateřina Kalistová a Emmanuel Villaume, foto Petra Hajská
Ředitelka PKF — Prague Philharmonia Kateřina Kalistová a šéfdirigent Emmanuel Villaume

Mezi dalšími významnými hosty se na dubnovém koncertu představí držitel Grammy, klavírista Garrick Ohlsson, na lednovém koncertu mezzosopranistka Olesya Petrova a k orchestru se po čtyřech letech vrací klavírista Simon Trpčeski.

Komorní cyklus, jehož dramaturgyní je Martina Sermain, nabídne deset koncertů na téma „dvojice” v barokním refektáři Profesního domu MFF UK.

Lobkowicz abonmá v čele s ředitelkou řady Danou Syrovou chystá už po šesté čtyři donátorské večery v okouzlujícím prostředí Lobkowiczkého paláce.

Cyklus soudobé hudby s podtitulem „Cyklus S - světový!“ s dramaturgyní Hanou Dohnálkovou nabízí sérii šesti koncertů.

Chybět nebudou ani koncerty pro děti v Rudolfinu, tentokrát pod autorským vedením Jiřího Adámka, který za své inscenace pro děti v minulosti obdržel řadu ocenění jak v České republice, tak v zahraničí.

Na prosincovém koncertu, jehož dramaturgie je poskládána z děl českých skladatelů, se v Koncertu pro violoncello a orchestr č. 2 Bohuslava Martinů představí koncertní mistr PKF — Prague Philharmonia Lukáš Pospíšil a hned na lednovém koncertu si připomeneme sté výročí narození Viktora Kalabise uvedením jeho skladby Symfonické variace pro velký orchestr op. 24.

V předešlé sezoně se orchestr snažil prolomit ticho po nelehkých časech pandemie. A to se orchestru povedlo. „Máme obrovskou radost, že posluchači přes všechny překážky stále rádi navštěvují naše koncerty a že se kolem našeho orchestru utvořila téměř rodinná komunita podporovatelů. Upřímně a z celého srdce děkuji všem, kteří náš orchestr podrželi v nelehkých dobách, hlavnímu městu Praze, Ministerstvu kultury České republiky, našim partnerům a mecenášům,“ dodává ředitelka PKF — Prague Philharmonia Kateřina Kalistová.

Tisková konference k 29. sezoně, foto Petra Hajská

Kromě abonentních koncertů chystá PKF — Prague Philharmonia i edukační koncerty pro děti od 4 do 8 let, které se odehrají v komornější atmosféře KD Ládví na Praze 8. V rámci Dětského klubu Notička orchestr pro děti připravil pět víkendových setkání, během kterých budou moct i ti nejmenší poznávat krásu různých kultur.

V programu nové sezony bude i náhradní termín zrušeného koncertu slovenského dirigenta a skladatele Mariána Lejavy z roku 2021. Spolu se slovenským houslistou Milanem Pal'ou zahrají 22. listopadu 2022 v Experimentálním prostoru NoD.

Posluchači se mohou dále těšit na benefiční koncert a zároveň světovou premiéru hudební suity Labyrint světa a ráj srdce inspirované dílem Jana Amose Komenského. Orchestr PKF — Prague Philharmonia jej společně s autorem Tomášem Kačem uvede 28. června 2023 v pražském Rudolfinu. 

Orchestr PKF — Prague Philharmonia 8. července 2022 zahájí v Rudolfinu předsednictví ČR v Radě EU pod taktovkou dirigenta Jana Kučery se sólistou Tomášem Kačem, jehož autorská skladba „Silnější než včera“, připravená speciálně pro české předsednictví, zde bude uvedena ve světové premiéře. Orchestr v rámci předsednictví vystoupí v září tohoto roku i v Bruselu, kde se k orchestru připojí klavírista Lukáš Vondráček

Generálním partnerem orchestru zůstává v nadcházející sezoně Komerční banka, hlavním partnerem společnost Hyundai a patronem orchestru investiční skupina RSBC. Partnerem orchestrálního cyklu A je společnost Ad-Ventures Invest. Generálním mediálním partnerem orchestru je Česká televize a hlavním mediálním partnerem jsou Hospodářské noviny. Hlavní město Praha přispívá na činnost PKF — Prague Philharmonia v roce 2022 částkou 10,5 mil. Kč.