Saint-Saëns. Rachmaninov. Berlioz. Tanguy

Orchestrální cyklus A
Koupit vstupenku

Místo konání

Smetanova síň Obecního domu
náměstí Republiky 5, Praha 1 - Staré Město

Cena

1 300 | 900 | 700 | 500 Kč (SL/E*) | 200 Kč (ST*)
Donátorská vstupenka 3 000 Kč
*SL/E místa se zhoršeným výhledem a varhanní empora
*ST místa k stání

Prodej jednotlivých vstupenek začíná 14. června 2021.

Koupit abonmá

Účinkují

Program

Éric Tanguy
Incanto
Sergej Rachmaninov
Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll op. 18
Hector Berlioz
Milostná scéna z dramatické symfonie Romeo a Julie op. 17
Camille Saint-Saëns
Symfonie č. 2 a moll op. 55

Tři francouzští skladatelé různých epoch

Význam francouzské hudební tradice je v kontextu západní klasické hudby zcela neopomenutelný. Francie byla dějištěm pozoruhodných hudebních počinů již od dob renesance, což platí dodnes, jak dokládá i program zahajovacího koncertu této sezony. Pod taktovkou Emmanuela Villauma, jenž je k výkladu francouzské hudby tím nejpovolanějším, uvede PKF — Prague Philharmonia díla tří francouzských skladatelů různých epoch.

Začneme Incantem soudobého autora Érica Tanguye, žáka legendárního Gérarda Griseyho. Tanguy již své skladby uváděl ve spolupráci s hvězdnými sólisty jako Mstislavem Rostropovičem nebo Emmanuelem Pahudem a ve své vlasti patří k nejuznávanějším žijícím autorům. Do francouzské hudby devatenáctého století nahlédneme přes díla Hectora Berlioze a Camilla Saint-Saënse. Berlioz svou Milostnou scénu z velkolepé dramatické symfonie Romeo a Julie považoval za to nejlepší, co kdy napsal. V Symfonii č. 2 se pak seznámíme s kontrapunktickým uměním tradicionalisty Camilla Saint-Saënse.

První večer sezony ozdobí i jedno z nejoslavovanějších děl klavírní literatury, Koncert pro klavír a orchestr č. 2 Sergeje Rachmaninova v podání našeho častého hosta, vynikajícího Andrewa von Oeyena.

Andrew von Oeyen hraje Rachmaninův Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll op. 18

Andrew von Oyen, foto: Marco Borggreve

Andrew von Oeyen — klavír

Andrew von Oeyen se etabloval jako jeden z nejpozoruhodnějších pianistů své generace; je proslavený po světě svými elegantními a perceptivními interpretacemi, vyváženým uměleckým projevem a brilantní technikou.  

Andrew von Oeyen vystoupil na recitálu ve Wigmore Hall a v Barbican Hall v Londýně, v Lincoln Center v New Yorku, Kennedy Center ve Washingtonu, v Symphony Hall v Bostonu, curyšské Tonhalle,  Čajkovského sále v Moskvě, v sále Petrohradská filharmonie, v Národní koncertní síni v Dublinu, Royce Hall v Los Angeles, Herbst Theater v San Francisku, Spivey Hall v Atlantě, Sala São Paulo, Teatro Olimpico v Římě, v Mexico City, Hanoji, Macau a ve všech významných koncertních sálech Japonska a Jižní Koreje. Mezi festivalová vystoupení patří Aspen, Ravinia, Grant Park, Mainly Mozart, Saratoga, Schubertiade, Spoleto, Brevard, Grand Teton, Chautauqua a Mariinského „Hvězdy bílých nocí“. 

Mezi angažmá von Oeyena v letech 2020–21 patří mimo jiné vystoupení s Atlanta Symphony, San Francisco Symphony, PKF — Prague Philharmonia, Magdeburg Philharmonic, Kansai Philharmonic, Iceland Symphony, Orquesta Filarmonica de Buenos Aires (Teatro Colón), Krakowskou a Záhřebskou filharmonií, Murten Classics festivalový orchestrem, Jeruzalémským symfonickým orchestrem a Los Angeles komorním orchestrem, kromě recitálů napříč USA a Evropou a vystoupení na letních festivalech ve Švýcarsku a Itálii. V červnu 2021 vydá své třetí album pro Warner Classics.

Podrobný medailonek

Emmanuel Villaume — dirigent

Emmanuel Villaume působí od sezony 2015-2016 jako šéfdirigent a hudební ředitel PKF — Prague Philharmonia a osmým rokem zastává pozici hudebního ředitele Opery v Dallasu.

Pravidelně spolupracuje s nejprestižnějšími operními domy světa: Královskou operou Covent Garden v Londýně, Deutsche Oper Berlin, Mariinským divadlem v Petrohradě, Metropolitní operou v New Yorku, Lyric Opera v Chicagu, Sanfranciskou operou, Gran Teatre del Liceu v Barceloně a dalšími. Nastudoval inscenace ve Washingtonské národní opeře, Teatro Colón v Buenos Aires, Tokyo Bunka Kaikan, Teatro Real v Madridu, Bavorské státní opeře či Teatro La Fenice.

Spolupracoval s předními světovými orchestry: Bavorským rozhlasovým orchestrem, Orchestre de Paris, Královskou filharmonií v Londýně, Chicagským, Sanfranciským a Bostonským symfonickým orchestrem, Losangeleskou filharmonií, NHK Symphony Orchestra v Tokiu a řadou dalších. Je vyhledávaným partnerem největších operních hvězd současnosti: Anny Netrebko, Diany Damrau, Bryana Hymela nebo Angely Gheorghiu.

Podrobný medailonek

Emmanuel Villaume, foto: Marco Borggreve
Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční Banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC